Kartlı ve Biometrik Geçiş Sistemleri

Günümüz sosyal ve iş yaşamında data kayıtları ve güvenlik düzeyi; şirketler, kurum ve kuruluşlar açısından fazlasıyla önem taşımaktadır. Özellikle yoğun biçimde insan giriş ve çıkışlarının yaşandığı üniversiteler, hastaneler, fabrikalar, geniş katılımlı toplantı ve seminer organizasyonları, fuarlar, kamu kurum ve kuruluşları ile özel şirketler gibi yoğun insan trafiğinin yaşandığı ortamlarda kontrollü geçişi ve güvenliği sağlamak, aynı zamanda veri toplamak oldukça güçtür. Şirketler, kurum ve kuruluşlar açısından bu tip bilgilere erişmek ve saklamak büyük önem taşır. Gün sonunda kartlı geçiş sistemlerinden elde edilen verilerin ışığında insan eğilimleri ölçümlenerek; pazarlama, satış gibi alanlarda ya da mesai sürelerini hesaplamak, şirketlere ve kurumlara feedback sağlama açısından önemli katkı sunan bilgiler elde edilmiş olur.
Green Technology kartlı geçiş sistemleri, hem kartla hem de şifre ile giriş yapılmasına olanak sağlayan özelliği birlikte sunuyor. Kartlı geçiş sistemi özellikleri ile giriş ve çıkışlar artık çok daha güvenli. Üstelik tüm giriş, çıkışlar kontrol ve kayıt altında tutulabiliyor. Bireysel zaman erişim bilgileri ile kişisel bilgi arama ve giriş çıkış zamanlarını kontrol etmek mümkün. Bu sistem, mesai saatleri ve ortamda kalma süreleri gibi bilgileri eksiksiz olarak raporlamaya olanak sağlamaktadır.

 

Kişilerin ölçülen fiziki ve davranışsal özelliklerini tanıyan ve bunun üzerinden kimlik saptayan ve
doğrulayan biyometrik geçiş sistemleri bütünleşmiş ya da bağımsız olarak kullanılabilmektedir.
Parmak izi, yüz, iris, ses tanıma ya da avuç içi damar gibi ölçülebilen fiziki özelliklerden hareketle
geçişler kontrol altına alınabilmektedir. Sistem bu özelliği ile kart kullanımıyla oluşabilecek güvenlik
açıklarını giderir.

 

Çalışma Prensibi
• Teşhis Etme: Sisteme seçtiğiniz bilgi (el, yüz, avuç içi damar, iris vb) girilir ve sistem bu veriye göre kişiye ait olan değerleri veritabanından bulur ve çıkarır.
• Doğrulama: Biyometrik Geçiş, sisteme seçilen kimlik özelliği ile giriş yapan kimsenin gerçekten girilen kimliğin sahibi olup olmadığı noktasında o kimliğe ait verileri inceleyerek karar verir.


Biyometrik Geçiş Sistemleri ile;
• Pratik kullanımından kaynaklı zaman ve enerji kazancı
• Yüksek bir güvenlik düzeyine erişim sağlarsınız. Sistem herhangi bir kart kullanımı durumunda yaşanabilen “unutma” durumlarına son verir. Personele ait bir şifreleme sistemi olmadığı için yine unutma durumlarını ortadan kaldırır.

İris ve Yüz Tanıma Sistemleri
• Tanıtım kartı, anahtar gibi kaybolma, çalınma, bozulma riski olan araçlara gerek yoktur.
• Şifre, pin numarası gibi unutulma ve paylaşılma riski olan bilgilere gerek yoktur.
• Diğer biyometrik sistemler ile karşılaştırıldığında doğrudan temas olmadığı için hijyeniktir.

Parmak İzi Sistemleri
• Yüksek hassasiyetle ve hızlı bir şekilde kullanıcı tanılaması yapar.
• Sadece bir parmak okuması ile kullanımı kolaydır.
• Parmak izi özgündür ve bu nedenle parmak izi okuma cihazları neredeyse hiç hata yapmaz.
• Parmak izi sistemi kolay ve hızlı bir şekilde geçişleri kayıt altına alır.
• İç mekan ve dış mekanda rahatlıkla kullanılabilir.

El & Avuçiçi Damar Tanıma Sistemi
Avuç içi damar tanıma teknolojisi, avuç içinde bulunan kan damarlarının her insanda farklı olmasından yola çıkılarak keşfedilmiş bir teknolojidir.