Sistem Odası Çözümleri

 

Sistem odası altyapı projelerinde, gerekli tüm donanımların en verimli ve güvenilir şekilde çalışması için, ortamın doğru malzemeler kullanılarak dizayn edilmesi gerekmektedir.


Özellikle zemin, tavan ve duvar uygulamaları, oda içinde planlanan sistemlerin (Gazlı Söndürme, HPAC, Rack Yerleşimi, Elektrik Altyapı-Armatürler, Sistem cihazları...) çalışma koşullarını doğrudan etkilemektedir. Yangına dayanıklı bölme, duvar ve duvar kaplamaları, asma tavan ve zemin kaplamaları, boya, sıva ve sızdırmazlık uygulamaları proje esasları çerçevesinde yapılmalıdır.

 

Elektronik Güvenlik ve Kapı Giriş Sistemleri Yüksek güvenlik ve yetki kısıtlaması gerektiren yerlerin başında gelen sistem odalarının, güvenlik ihtiyaçlarının yanında, giriş-çıkışların kayıtlarının tutulması imkanını da sağlayan giriş kontrol sistemleri ile donatılması gerekli bir durumdur. Kartlı sistemlerden, parmak içi ve biyometrik kontrollü sistemlere kadar çok geniş bir sistem çözümü mevcuttur. IP Kameralarla, sistem odası ve çevresindeki durum gözlemlenerek istenmeyen durumlar ve ortamın çalışma şartları sürekli takip edilebilmektedir.

Hassas Kontrollü İklimlendirme Sistemleri Network ve data sistemleri yoğun ısı üretimi yaparken, aynı anda da bu ısının ortamdan alınıp, sistemlerin soğutulması gerekmektedir. Bu sürecin düzenli, hassas, değişen ihtiyaçlara göre programlanabilen nitelikte ve devamlılığının garantili olması çok önemlidir.

Sistem Odası Yangın Algılama ve Gazlı Söndürme Sistemleri Sistemin kurulacağı hacimde yapılan titiz gaz hacmi ve hidrolik hesaplardan sonra, FM200 altyapısı oluşturulur. Sertifikalı donanım ve gaz, son kurulumu takiben test ve kontrollerinin tamamlanmasıyla sistem odası içindeki çok kritik sistemlerin yangına karşı güvenliğini sağlamaktadır.

Yükseltilmiş Zemin Sistem odası zemini için uygulanacak yükseltilmiş zemin altyapısı, kablolama ve HPAC sistemleri için, esnek ve gerekli bir çözüm yaratmaktır. Bu amaçla, yüksek yoğunluklu sunta özlü, tabanı yüksek dayanımlı çelik levha kaplı, Antistaik HPL laminant, PVC vinil ve çelik kaplı paneller ile yüksek noktasal yük dayanımlı altyapılar oluşturulmaktadır.

Rack Kabinet Sistemleri Tüm sistem odası donanımlarının fiziksel muhafazası ve aynı anda da kolay operasyonel şartlarda hizmet vermesi, server kabinetlerinin gerekliliğini sağlayan en öncelikli sebeplerdendir. Ayrıca Lan/WAN dağıtım kabinetleri de bu sistemin bir diğer düşünülmesi gereken donanımlarıdır.

Aydınlatma Sistemleri Sistem odası içinde bulunan hassas cihazların, çok küçük alanlarda, çok yoğun şekilde gruplanması sebebiyle, yeterli aydınlık düzeyi ve doğru ışık kaynakları ile aydınlatılması çok önemlidir.

Elektrik Güç Sistemi Enerji Panoları Tüm pasif kablolama altyapısı, planlanmış ve kolaylıkla takip edilebilir bir kablolama sistemi düşünülerek planlanmalıdır.