Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri

Hem can hem de mal korumaya yönelik olarak yangın algılama ve alarm sistemleri her türlü yapı,tesis, bina ve işletmelerde çıkabilecek yangınları henüz başlangıç aşamasına belirlemek, binada güvenlik birimlerine ve itfaiyeye haber vermek amacıyla kurulan bir sistemdir. Yangının hem binaya hem de yaşayanlara zarar verebileceği göz önüne alındığında yangın algılama sistemlerinin ortamlardaki gerekliliği daha iyi algılanabilir. Bu sistem yürürlükteki yangından korunma  yönetmeliklerine ve ilgili standartlara uygun olarak tasarlanmaktadır.

Günümüzde ne yazık ki hırsızlıklar için demir parmaklıklar, çelik kapılar ya da çelik kasalar güvenliği sağlayamamaktadır. Alarm güvenlik sistemleri, kurulumunun yapılacağı yerde istenmeyen girişimleri algılayarak, alarm panelini harekete geçirir, alarm paneli ile telefon  hatları vasıtasıyla alarm merkezine sinyal gönderimini sağlar.
Harici siren vasıtasıyla 100 desibellik ses çıkartarak içeriye izinsiz girmeye çalışan kişinin varlığını etrafa duyurur. Harici siren ile hırsızılar için caydırıcı bir durum da yaratır. Sistemden gelen sinyaller cihazın alarm merkezi yetkilileri tarafından değerlendirilir ve ilgili birimler müdahale etmek üzere olay yerine yönlendirilir. Bu sistem ile yangın, gaz kaçağı ve acil sağlık problemleri gibi durumlar karşısında, itfaiye ve ambulansın evinize yönlendirilmesi de sağlanır.